Major Awards

SMUS Graduating Class of 2020

The Named Awards program is made possible through the ongoing generosity of alumni, parents, benefactors and friends of the school community.

KER CUP
Acknowledges exceptional all-round students with equal emphasis on: scholarship, athletics, arts (music, drama, musical theatre, visual art and creative writing), leadership (co-curricular, extracurricular, five practices of effective leadership), and character (exceptional role model, Values: respect, courage, honesty, service).
Jaime Chow
Peter King
Kate O’Connor

NATION BOWL
Citizenship Award for students who are “the person you would most like as your next door neighbour.” Criteria for this award include: social responsibility, moral responsibility, willingness to act, kindness, desire to shape community, and awareness of impact on community.
Mark Finamore
Max Nishima

DARLENE McCUE
Acknowledges the students who have made outstanding contributions to the school community by building bridges: bringing diverse members and groups closer together for the betterment of the school.
Kenzi Farish
Skyler Ji
Hannah Murphy
Archi Zhao

CAROL LOBB
Awarded to multi-sport athletes who demonstrate excellence in athletics, do well academically and contribute to the school community.
Izzy Champion
Jessie Cheng
Will Kinahan

HEAD OF SCHOOL AWARD
Awarded to students who deserve recognition for their excellent contributions at school in any area, but have not won a major award.
Sadeem Al-Hajjaj
Lisa du Plessis
Tessa Furey
Susan Gao
Serena Gu
Chloé Hill-Huse
Alan Iturriaga
Nika Klenz
Joshua Mao
Jessica Nonay
Nadine Reis
Angelina Shandro
Sascha Skoronski
Suzie Stone
Palin Supradit
Sophia Tafel
Christian Turpin
Ines Wang
Larry Yu
Kevin Zhang

PADRE BLENCOE AWARD
This award recognizes the work of a student who has shown the greatest combination of skill, dedication, and service in the tradition of music.
Stephanie Ganz
Boris Li

NESTA BOWEN HORNE AWARD
This award recognizes the work of a student who has shown the greatest combination of skill, dedication, and service in the tradition of visual art.
Charlotte Campbell
Jaime Chow
Sabrina Luis

COLIN SKINNER TROPHY
This award recognizes the work of a student who has shown the greatest combination of skill, dedication, and service in the tradition of musical theatre.
Evelyn Hawes
Paris Iverson

ALUMNI ASSOCIATION AWARD
Acknowledges “Outstanding Achievement” in science. Awarded to the student who has the highest overall average in three Grade 12 courses from separate science disciplines.
Stephanie Ganz

MODERN LANGUAGES AWARD
Acknowledges “Outstanding Achievement” in Modern Languages. Awarded to the student who achieves an average of 95% or higher in two or more second languages at the Grade 12 or AP level.
Cole Piche
Kevin Zhang

GROOS SALVER
Community Service: non-SMUS initiated
Matias Totz

BRIAN DYER
Community Service: SMUS initiated
Ellie LeBlanc